האתר בתהליך שדרוג

חוש שיווי משקל

ההתייחסות לחוש שיווי משקל כנוסף לחמשת החושים הפיזיים, חדשה יחסית.
החוש הזה מדבר על תחושת הגוף ביחס לכח המשיכה של כדור הארץ.
חוש שיווי משקל

שיווי משקל מייצג איזון, ואיזון הוא משהו שאנשים שואפים אליו.

נתרחק מעט מהגוף שלנו ולו רק כדי לשוב אליו.

מרכז הכובד של כדור הארץ אינו משתנה ונמצא במרכזו, אך ציר האורך שלו בעל יכולת השתנות. למרות ההשתנות הזו, שטוענים שהאחרונה הייתה לפני כעשר שנים, הנה אנחנו ממשיכים לחיות על פניה של הפלנטה שממשיכה גם היא להתנהל ולחיות.

גם אצלנו מרכז הכובד אינו משתנה. אין יודעים לומר היכן הוא ממוקם, אך מהותו האנרגטית אינה משתנה בגודלה, עוצמתה ויכולותיה. מהות זו היא נשמתית ונמצאת איתנו תמיד, כשאנחנו מודעים לה וגם כשלא. היא תמיד נוכחת במלוא עוצמתה ויכולותיה. לנו יש את זכות הבחירה אם לשים לב אליה ולעשות בה שימוש ואם לא.

כאשר זעזוע מגיע לחיינו ללא קשר לגודלו ומהו הנושא שלו, מרכז הכובד האנרגטי הזה שומר על יציבותנו אם ניתן לו, וייצר עבורנו שיווי משקל נכון. איזון.

איזון אינו כפות מאזניים מאוזנות, הוא גם אינו בובת ‘נחום תקום’ שתמיד חוזרת להתאזן בדיוק באותה הצורה בסופה של ההתנדנדות שלו.

איזון הוא לא רק פיזי. הוא נמצא במצב רוחנו, ביכולת שלנו להתמודד עם אתגרים וקשיים עם מצבים משתנים במהירות ועם עולם הרגשות שלנו. למשל, אדם יכול לסבול ממכאובי גב שיגרמו לו להלך עקום ולא יציב. תחושתו הפנימית היא זו שקובעת האם דבר זה יוציא אותו מאיזון או לא, האם הוא רק יסבול או גם יוכל להיות מאושר למרות המצב הפיזי שמדווח על חוסר איזון.

מקום שקל לחוש בו תנועה היא תנודתיות האיזון. האם הוא מאוזן לדעתנו? או יצא מאיזון? את זאת אנחנו צריכים לברר עם עצמנו ולפעול בהתאם.

למרות היות איזון מצב משתנה תדיר לתפישתנו, הוא אינו משתנה מאחר והוא קיים. אילו אנחנו שלא דוגמים אותו ומכניסים אותו לחיינו.

ניתן למדוד איזון ביכולות שלנו להתמודד עם הזעזוע שקרה לנו. האם עשינו זאת מתוך מיטב היכולת שלנו. לא פחות מידי יכולת ולא יותר מידי יכולת, אלא- יכולת מיטבית שהיא היחידה המאוזנת תמיד.

זאת אומרת שאיזון הוא תנועה שמאפשרת לנו להתכווץ ולהתמתח, להתכנס ולהתרחב. הוא אימון לשרירים האנרגטיים שלנו להיות בתשומת לב לגבי מצב שיווי המשקל שלנו.